Skład karmy – równanie z wieloma niewiadomymi!

Co zrobić aby skład karmy dla psa nie był jedną wielką niewiadomą?

Każdy z nas chce podejmować tylko dobre decyzje zakupowe. Podobnie jak w przypadku butów, czy spodni nikt nie chce kupować bubli. Tak samo ma się sprawa z karmą dla psów czy kotów. Aby tak się nie stało należy nauczyć się poprawnie interpretować zapisy umieszczane przez producenta na workach czy też puszkach. Dlatego tak ważne jest aby wiedzieć co oznaczają poszczególne treści. Zapoznając się z etykietami karm, dowiadujemy się o przeznaczeniu karmy a dokładniej: gatunku, wieku pupila, stanu fizjologicznego (np. karmy weterynaryjne) oraz instrukcji podawania, składu surowcowego i chemicznego czy wreszcie wartości odżywczej. I tutaj wydaje się koniecznym analizowania tych informacji w kontekście obowiązujących norm pomagających porównanie karm różnych producentów.

Nieraz na pewno widziałeś zapis na etykiecie: „pełnoporcjowa, kompletna karma dla kota (bądź psa) doskonale zbilansowana”. Aby zapis odzwierciedlał rzeczywistość, czyli skład karmy, należy upewnić się czy producent stosuje m.in. „Kodeks dobrej praktyki znakowania karmy dla zwierząt” Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego (FEDIAF). Producenci stosujący ww. kodeks są zobowiązani do przestrzegania obowiązującego w tej dziedzinie prawa europejskiego oraz precyzyjnego opisywania np. składu surowcowego produkowanych karm. Co bardzo ważne dowiesz się czy karma jest:

  • pełnoporcjowa – mogąca stanowić kompletny i całkowicie zbilansowany posiłek dostosowany do potrzeb Twojego pupila, czy też
  • uzupełniająca – mogąca stanowić tylko uzupełnienie wybranych substancji odżywczych.

Tylko karma pełnoporcjowa może być podawana codziennie, jako wyłączne źródło substancji odżywczych. Na etykiecie tejże karmy znajdziesz również opis stoskład karmysowania:
a mianowicie:

  1. dzienna częstotliwość podawania,
  2. orientacyjne ilości w odniesieniu do wagi zwierzęcia
  3. obowiązek zapewnienia miseczki ze świeżą wodą.

Skład karmy, składniki analityczne, dodatki fizjologiczne

Jak już wyżej wspomniałem na każdej etykiecie powinna znaleźć się informacja dotycząca składu karmy a dokładnie procentowej zawartości. Najwyżej zawsze znajdują się te składniki których w karmie jest procentowo najwięcej. Producenci tutaj mogą używać samych kategorii (np. produkty pochodzenia zwierzęcego, zboża itp.)

Inne jak np. receptury produktów Royal Canin opracowywane są według zaleceń światowych organizacji naukowych, które są autorytetami w dziedzinie żywienia zwierząt:

Normy te określają zapotrzebowanie pokarmowe w oparciu o rzeczywiste potrzeby organizmu zwierząt; czyli procentowy udział składników pokarmowych: białek, tłuszczy węglowodanów, poszczególnych witamin itp. Stosując się do wytycznych AFFCO i NRC  oraz szanując rzeczywiste potrzeby zwierząt naukowcy z Centrum Badań Royal Canin zawsze opracowują receptury karm w oparciu o składniki pokarmowe uzyskiwanie z precyzyjnie wyselekcjonowanych pod względem jakości, strawności i przyswajalności surowców. To gwarantuje, że zwierzęta każdego dnia otrzymują wszystkie składniki potrzebne im do zachowania zdrowia i dobrej kondycji.

Wielu producentów w składzie karm podaje zawartość mięsa świeżego, które  składa się w blisko 80% procentach z wody. Rzeczywista wartość odżywcza takiego mięsa jest inna niż suszonego, gdyż w tej samej objętości mięso świeże zawiera wielokrotnie mniej składników odżywczych niż mięso suszone.

Skład karmy a jej jakość

O jakości karmy świadczy przede wszystkim jej strawność, czyli ile zwierzę przyswoi z tego co zje. Najprościej mówiąc, im wyższa strawność, tym mniejsza ilość odchodów. Stosowane przez producenta składniki charakteryzują się najwyższą strawnością, np. strawność białek L.I.P. wynosi ponad 90%.

O jakości karmy świadczą również zawarte w jej składzie nutraceutyki. Te, które stosujemy, to niezwykle zaawansowane związki o udowodnionym, korzystnym działaniu na zdrowie psów i kotów.

Wnioski

Proste porównanie składów karm pod względem zawartości danego surowca nie może być wystarczającym kryterium oceny wartości danej kamy. Podobnie jest z jedzeniem dla ludzi. Normy dzienne dla ludzi również przedstawiane są z uwagi na składniki pokarmowe, tzn. pokazują ile dziennie powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi białek, węglowodanów, tłuszczy, etc. a nie ile mięsa czy chleba powinniśmy zjeść w ciągu dnia.karma dla psów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *