Żywienie kota a jego specjalne potrzeby, koniecznie przeczytaj!

Żywienie kota a jego specjalne potrzeby, koniecznie przeczytaj!

Koty, jak wszystkie stworzenia, mają specyficzny tylko dla swojego gatunku metabolizm. Oznacza to, że żywienie kota a zatem również dobór odpowiedniej karmy dla kota powinno być dostosowane do specyficznego sposobu funkcjonowania kociego przewodu pokarmowego.

Zasada podstawowa – żywienie kota bo kotu nie jest wszystko jedno!

Podstawową zasadą zdrowego odżywiania kotów jest dobór właściwej karmy. Podstawowa karma dla kota producentów takich jak Animonda czy Royal Canin jest tworzona na podstawie naukowych, wiarygodnych badań. Nie chodzi wcale o szczególne komplikowanie składu. Po prostu trzeba ilość wszystkich substancji odżywczych dostosować do tego, co dla kotów jest fizjologiczną normą, wykształconą przez tysiące lat ewolucji. Mimo stosowania dobrych jakościowo karm, każdy kot może jednak niekiedy zapaść na mniej lub bardziej poważną chorobę. Dla porządku warto tylko dodać, że często jej przyczyną może być niewłaściwie dobrana karma dla kota…

żywienie kotaProblemy z drogami moczowymi a żywienie kota –  problem domowych kotów

Koty hodowlane, w tym również domowe dachowce, są szczególnie narażone na infekcje przewodów moczowych, a także na choroby układu moczowego wynikające z nieodpowiedniej diety. W takim przypadku niekiedy na początku nie ma żadnych widocznych i charakterystycznych objawów, jednak później w moczu mogą pojawić się kryształki, a zwierzę może doznać również trudności w kontrolowaniu oddawania moczu. W takich przypadkach stosuje się specjalne karmy, które mają przede wszystkim normować prace nerek i ograniczać wytrącanie fosforanów, jednej z tych klas związków, które najsilniej wpływają na strącanie się kryształków.

Złe żywienie kota powoduje że kot cierpi!

Jednym z najczęstszych efektów stosowania niewłaściwej karmy dla kota jest pojawienie się problemów trawiennych, żołądkowo-jelitowych. W przypadku kotów karmionych niskiej jakości pokarmem zawierającym często znaczne domieszki soi lub skrobi kukurydzianej objawem typowym jest przerost flory bakteryjnej. Do tego trafią się także zatrucia pokarmowe, choroby trzustki czy problemy trawienne wynikające z przebytej choroby dowolnego organu. W takim przypadku należy zastosować karmy specjalistyczne, w skład których wchodzą między innymi frukto i mannooligosacharydy, a które powstają na bazie lekkostrawnych produktów. Maje w ofercie każdy dobry sklep zoologiczny.

Żywienie kota w czasie ciąży bo ciąża to nie choroba.

W przypadku kotek spodziewających się miotu zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Także młode koty charakteryzują się odmiennym metabolizmem i tak się składa, że w obu przypadkach można często zastosować jedną i tę samą karmę, na przykład Animonda Kitten. Pokarm tego rodzaju jest przygotowany w taki sposób, aby dostarczać zwierzętom przede wszystkim substancji budulcowych, bo to na nie jest w tym okresie największe zapotrzebowanie. Ważne jest jednak również stosowanie produktów łatwostrawnych – ciężarna kocica nie zawsze zachowuje pełną sprawność układu trawiennego, a młode koty z zasady nie mają jej jeszcze optymalnie wykształconej.

Karma dla kota na każdy problem czyli odpowiednie żywienie kotażywienie kota

Nie ma w przypadku kotów, zresztą tak samo, jak w przypadku ludzi, pokarmów uniwersalnych. Karmy o przeznaczeniu ogólnym są dobre tylko wtedy, kiedy zwierzę nie cierpi na żadną chorobę i funkcjonuje zgodnie ze swoimi fizjologicznymi potrzebami. W każdym innym przypadku prędzej czy później zajdzie potrzeba stosowania karm specjalistycznych. Wtedy tym bardziej nie wolno sięgać po prostu po tę najtańszą – tu dla zdrowia zwierzęcia ważniejszy od ceny jest skład karmy, który musi zaspokoić zmienione zapotrzebowanie kociego organizmu na wszystkie ważne substancje odżywcze.

Żywienie kota

22 myśli nt. „Żywienie kota a jego specjalne potrzeby, koniecznie przeczytaj!

 1. To jaka karme dajemy kotu ma ogromna wplyw na funkcjonowanie jego organizmu. Wiele osob wyznaje zasade ze nie wazne jaka karme dajemy wazne ze kod ma sie czym pozywic, sam zreszta znam takie osoby, ale tak jak autor napisal na poczatku artykulu – kotu naprawde nie jest wszystko jedno..

 2. Przez pewien bardzo krótki czas miałem u siebie kota… Właściciel zostawił mi dla niego jakieś tam specjalne jedzonko. A ja myślałem, że on oprócz tego je mleko. No i się okazało, że z tym mlekiem to bujda, że kocurki nie jedzą mleka, nie lubią nawet w większości. Jednak wolą inne kocie jedzonko zamiast tego.

  • A koło mojego domu ostatnio bardzo często widuje pewnego kociaka i daje mu mleko do miseczki i strasznie je lubi. Zawsze wypija całą miskę oprócz tego dokarmiam go szyneczką 🙂 Więc wszystko zależy od upodobań danego zwierzaczka nie zawsze to co smakuje jednemu smakuje też drugiemu.

 3. Moja kotka sama sobie wybiera co chce jeść 🙂 Oczywiście kupujemy jej markową karmę, ale najpierw biorę małą próbkę żeby sprawdzić czy kotek się przyzwyczai do tego co jej podam. Stopniowo dosypuję po trochę nowej karmy do starej i jeśli będzie zjadać, to znak, że mogę kupić duży worek 🙂

  Kiedyś prawie bym się tak wpakował na 12 kg karmy, której kotek nie polubił.

 4. Hej! Witam ciepło. Jestem bardzo zaskoczona profesjonalizmem bijącym z tej witryny od samego wejscia. Bardzo mi się podoba wygląd strony. Znalazlam tu również bardzo dużo ciekawych wpisów. Czytałam je z ogromnym zaciekawieniem. Bardzo cieszy mnie fakt, że wpisy na blogu pojawiają się regularnie. Będę tu czestym gosciem!

 5. Dzięki Twojemu blogowi doskonale zgłębię temat żywieni akota. Do tej pory miałam w domu a raczej na podwórku zwykłego kota, który potrafił sobie radzić wkażdej sytuacji i nie specjalnie dbał o swoją dietę. teraz gdy chce kupić kota rasowego takie informacje się z pewnoscią przydadzą. Dzięki i pozdrawiam!

 6. Jeśli chodzi o karmy dla kotów, co sądzicie o karmach marki OBT?

  Słyszałem bardzo pozytywne opinie na ich temat.

  Pozdrawiam.

  • Jeśli chodzi o żywienie to ja swojemu sfinksowi kupuje karmy Iams a od czasu do czasu jako dodatek dostaje kawałeczek świeżej cielęciny,filet z kurczaka lub podroby drobiowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *