Czym nie mogą być karmione koty

Koty czy psy to nie śmietnik w którym możemy zutylizować resztki ze stołu.
Wiemy doskonale, że żywność przeznaczona dla nas ludzi powinna być zdrowa, smaczna o odpowiedniej kaloryczności. Niestety jeszcze w naszej, ludzkiej świadomości tkwi pogląd, że niekoniecznie ma to dotyczyć naszych pupili. O nasze koty czy pieski też należałoby odpowiednio zadbać. Dobrze dobrana karma dla kota załatwi wszystko. O tym co i w jaki sposób podawać czytaj dalej.koty

Oto lista największych popełnianych błędów:

 1. Największy, można by powiedzieć kardynalny błąd, popełniany podczas karmienia kota to karma dla kota prosto z lodówki. To prosta droga do zafundowania mu poważnej  choroby.

 2. Kolejnym jest to, że nie powinny one jeść karmy dla psów, gdyż koty mają zupełnie inne zapotrzebowanie na różne składniki niż pies. Niewskazane jest również podawanie zbyt dużej ilości ryb.

 3. Dalej koty nie mogą jeść tylko jednego rodzaju karmy. Czworonóg szybko się do niej przyzwyczai i nie będzie chciał jeść niczego innego. Wystarczy sobie wyobrazić iż producent wycofa ją ze sprzedaży – co wtedy? Koty w związku z nagłą zmianą karmy mogą dostać silnej biegunki. Przy wyborze karmy warto skorzystać z oferty karm sprawdzonych producentów takich jak Animonda, Sanabelle czy Royal Canin.

 4. Koty nie powinny pić mleka. U wielu kotów mleko powoduje silne biegunki i wycieńczenie zwierzęcia.

 5. Kotu nie powinniśmy ponadto podawać kości i rybich ości. Ostre fragmenty mogą  się wbijać w miękkie tkanki przewodu pokarmowego, co może doprowadzić do  powstania wielkich ropni wewnątrz organizmu. Podczas gryzienia kości,  kot może sobie połamać zęby.

 6. Koty nie mogą jeść nieświeżej karmy.

 7. Niewskazane jest podawanie kotu resztek z naszego stołu. Zbyt mocno  przyprawione wędliny i sól w nich zawarta jest dla naszego Pupila  niebezpieczna.

 8. Dobrze byłoby z jadłospisu naszego pupila skreślić wieprzowinę (ze  względu na chorobę Aujeszky’ego, śmiertelną zarówno dla kotów jak i dla  psów)

 9. Podawanie surowego mięsa. Każdy rodzaj mięsa powinno się gotować. Samo sparzenie nie zawsze jest wystarczające.

 10. Podawanie słodyczy. Nasi Milusińscy często lubią słodycze, jednak czekolada i kakao mogą śmiertelnie zatruć zwierzę.

 11. Nie można również karmić zwierząt surowym białkiem jaj i surową rybą.

 12. Naturalnie nie należy kotom podawać cebuli, czosnku oraz aloesu
 13. Koty lub psy nie mogą jeść karmy dla nich odpowiednio nie przygotowanej. I tak jeśli małemu kotkowi podamy karmę dla Maine Coon-a to może się ją udusić ponieważ karma ta to duże kawałki specjalnie zaprojektowane pod duże rasy. Czytaj dalej …Na dzisiaj to tyle zapraszam do regularnego odwiedzania mojego bloga

Skan podpisu3

20 myśli nt. „Czym nie mogą być karmione koty

  • No niestety nie wszystko może jeść pies co otrzymuje kot. Z karmieniem zwierząt trzeba bardzo uważać, bo można tylko spowodować wiele problemów zdrowotnych dla naszych przytulańców 🙂

 1. Chyba najczęściej popełnianym błędem z wymienionych jest to, że ludzie dają kotom mleko. To chyba przez bajki dla dzieci albo przez jakieś filmy tak się nam wykreowało przekonanie, że koty powinny pić mleko i nie można tego ludziom z głowy wybić, a ludzie tylko krzywdzą tym koty. A koty nie przyswajają laktozy. Dobre jest mleko bez laktozy, można takie dostać.

 2. Zastanawia mnie jedna rzecz… Kot mojej babci mieszkającej na wsi je wszystko co dostanie/znajdzie. Nikt o to specjalnie nie dba. Mimo to cieszy się pełnią zdrowia, ma miękkie futerko i zdrowe ząbki 🙂

  • Mnie też takie coś zastanawia. Bo gdy taki wiejski kot złapie mysz to przecież ją zje, a jak mu zaszkodzi nie daj boże? 🙂 Przecież koty są z natury drapieżne, może te domowe przez tysiące lat nieco się zmieniły ale chyba nie aż tak bardzo?
   Słodycze, wieprzowinę, mleko w wielu przypadkach rozumiem. Ale człowiek zjada gorsze rzeczy niż kot z artu.

 3. Jest tak wiele przeciwwskazań co powinny jeść,a czego nie powinny jeść koty i psy, jednak i tak mimo to wielu z nas daje im to co ma pod ręką. To jest bardzo zły nawyk, powinniśmy jak najszybciej się go oduczyć, jak chcemy mieć zdrowego pupila dbajmy o niego!

 4. Ja osobiście uważam, że to także zależy od zwierzęcia. Mój pies np jest strasznie chorobliwy, więc nie możemy mu dawać wielu rzeczy, ale za to inne psy mogą jeść to czego on nie może i wszystko z nimi dobrze. Tak samo koty, są takie które mogą jeść wiele, a są takie które będą mogły jeść o połowę mniej.

 5. Witam. Dobrze napisane. Szkoda że nie wszyscy wiedzą jak się powinno karmić swojego pupila. Według mnie zanim ktoś będzie miał mieć jakieś zwierzątko powinien przechodzić szkolenie jak się nim opiekować. Nie mogę słuchać co niekiedy ludzie fundują zwierzakom…

 6. Nie wiem czy dobrze trafiłam, ale przy okazji chciałabym zapytać o opinię na temat karm Royal Canin typowej dla kotów rasowych. Mojego persa Moriska karmię taką karmą (już wiem, że mam zmieniać, ale na co? Dowiem się!), ale czy warto za nią się „uganiać”. W moim osiedlowym sklepie nie zawsze jest. Korzystając z konta mojej córki – Pozdrawiam Magda.

 7. Bardzo ważny artykuł, bo wiele ludzi nie wie, że niemożna tych wymienionych rzeczy dawać kotu do jedzenia i dają! karma z lodówki jest absolutnie złą rzeczą! Co do mleka, to pewna firma, nie będę reklamował, bo i tak każdy wie o jaką firmę chodzi, produkuje specjalne mleko dla kotów. Głupotą jest także dawanie kotu jedzenia dla psa,chociażby dla tego, że karma dla psa ma większe kawałki!

 8. słodki kotek oddam go w dobre ręce jeżeli państwo chcecie jego zobaczyć to oczywiście można jego zobaczyć na allegro zachęcam do kupienia jeżeli ktoś jest zainteresowanym proszę dzwonić

 9. masz kozę w nosie Małżeństwo to zakład o połowę majątku, że będziesz z kimś do końca życia.- Spytałem mojego trenera na siłowni, z którego urządzenia mam najczęściej korzystać, żeby dziewczyny na mnie leciały. Odpowiedział, że z bankomatu…Interes kwitnie – pomyślał Zenon gdy zobaczył zmiany chorobowe na swoim przyrodzeniu…Moja seksowna koleżanka zaprosiła mnie wczoraj do siebie na rozmowy o filozofii. Do Nietzschego nie doszło.Najwięcej blizn zostawiają bliźni.Boję się, że Reni Jusis kiedyś mnie znajdzie.Czasem na drodze spotykam prawdziwych szaleńców!
  Pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi…
  …czasem naprawdę trudno ich wyprzedzić!Jaki jest najlepszy hamulec świata?
  – Kobieca dłoń. Raz chwyci i już stoi…Mechanik powiedział mi: Nie mogłem naprawić hamulców, więc podkręciłem klakson.Właśnie zakończyłem trwający dość długo związek. Nie przejmuję się tym zanadto, nie był mój.Alkoholowi i narkotykom mówimy stanowcze: Czemu nie? Ludzie obgadują mnie za plecami…
  Mówią: „Niezły tyłek!”. Uczyłem się indyjskich tradycji, szukałem wyciszenia, ćwiczyłem jogę, uczyłem się „Kamasutry”, spróbowałem herbatę „Lipton” i zdecydowałem dalej pić wódkę.SIEMA I JAK MIJAJĄ WAKACJE CHWALCIE SIĘ W KOMENTARZACH Hej ! tu mod Klauduśka dawno nie dawałam wpisów i za to was przepraszam ! jutro będzie konkurs z nagrodą a 20 Lipca powstawiam wam zdjęcia króla Juliana z Danii miłego dnia ! wł/ mod Klauduśka. Hej w którymś odcinku miał maske na tyłku? A) tak B) nie 2 co król Julian zrobiłby gdyby ktoś zepsuł mu tron? A) wywalił z królestwa B) byłby miły i nie patrzył by na to C) powiedział by: Hańba ci ! 3 co król Julian zrobiłby z Morisem gdyby powiedziałby : Hańba ci Królu A) wywaliłby z królestwa B) po hopsał by C) Moris by tak nie powiedział cekajcie SZUKAM MOD :1.Jak będziesz się podpisywać 2.ile będziesz czasu spędzać na grupie? 3.czy będzie robiła zabawy ? 4.czemu chcesz zostać mod? 5. czy umiesz robić dedyki dyplomy itd Właścicielka;) ok zaczynamy Quiz 1 pytanie : czy król julian powiedział a) a ty wiesz co jest 40 maja? B) człowieki mają małe tyłki -,- c) co powiecie na gubi gibbi? 2 co dla króla Juliana jest najważniejsze? A) hopsalnia B) tyłek c) Zoo 3 pytanie co król Julian zrobiłby gdyby zgubił koronę? A ) opłakiwał by to strasznie B) zastawiłby pułapkę na ptaki xD c) szukałby jej? no więc czekajcie na drugą cześć/ mod Klauduśka :*♥ ubóstwiam Juliana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *